ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Dom pasywny i niskoenergetyczny – przyszłość energooszczędnego budownictwa

dom pasywny i niskoenergetyczny

W obliczu rosnących cen energii oraz globalnego nacisku na redukcję emisji dwutlenku węgla, coraz więcej osób decyduje się na budowę lub remont domów pasywnych i niskoenergetycznych. Takie domy są zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zapotrzebowanie na energię używaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody, co przekłada się na niższe rachunki za energię i większy komfort mieszkańców.

Czym są domy pasywne i niskoenergetyczne?

Dom pasywny to budynek, który dzięki swojej konstrukcji i zastosowaniu nowoczesnych technologii minimalizuje potrzebę korzystania z tradycyjnych źródeł energii. Kluczowymi elementami domu pasywnego są: doskonała izolacja termiczna, szczelność powietrzna oraz zastosowanie systemów rekuperacji ciepła, które pozwalają na odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego. Standardy domu pasywnego wymagają, aby roczne zapotrzebowanie na energię przeznaczoną na ogrzewanie nie przekraczało 15 kWh/m². Dom niskoenergetyczny, choć nieco mniej rygorystyczny niż dom pasywny, również charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię. W takich budynkach stosuje się również izolację termiczną oraz nowoczesne technologie ogrzewania i chłodzenia, jednak wymagania dotyczące zużycia energii są mniej restrykcyjne. Celem jest zredukowanie tradycyjnego zużycia energii, jednak bez osiągania ekstremalnie niskich wartości charakterystycznych dla budownictwa pasywnego.

Kluczowe aspekty budowy domów pasywnych i niskoenergetycznych

  1. Izolacja termiczna – podstawą każdego energooszczędnego domu jest skuteczna izolacja termiczna. Materiały takie jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian są używane do izolacji ścian, dachów, podłóg oraz fundamentów, aby zminimalizować straty ciepła. Im lepsza izolacja, tym mniej energii potrzeba na ogrzewanie domu zimą i jego chłodzenie latem.
  2. Szczelne okna – inwestycja w wysokiej jakości okna o wysokim współczynniku izolacyjności jest niezbędna. Okna w domach pasywnych i niskoenergetycznych często wyposażone są w potrójne szyby z wypełnieniem argonem oraz ramy z przekładkami termicznymi, które dodatkowo zmniejszają mostki termiczne.
  3. Nowoczesne systemy HVAC – systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) w domach pasywnych i niskoenergetycznych muszą być wysoce efektywne i dobrze zintegrowane z innymi systemami domu. Optymalne rozwiązania to te, które wykorzystują energię odnawialną, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy fotowoltaikę. Ważne jest także zastosowanie systemów rekuperacji ciepła, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego.

Korzyści z inwestycji w dom pasywny lub niskoenergetyczny

Budowa lub remont domu w standardzie pasywnym lub niskoenergetycznym to inwestycja, która przynosi szereg korzyści:

  • Zmniejszenie rachunków za energię: niższe koszty utrzymania dzięki redukcji zużycia energii.
  • Komfort termiczny: stabilna temperatura wewnątrz domu przez cały rok.
  • Redukcja śladu węglowego: przyczynianie się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2.
  • Zwiększenie wartości nieruchomości: domy energooszczędne są coraz bardziej cenione na rynku nieruchomości.

Decyzja o budowie lub remoncie domu w standardzie pasywnym lub niskoenergetycznym to krok w stronę przyszłości, który przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz materiałów budowlanych pozwala na stworzenie komfortowego, zdrowego i taniego w utrzymaniu domu, co sprawia, że jest to inwestycja warta rozważenia.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz