ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Liny – jakie są rodzaje lin i jakie mają włąsciwości?

liny

Liny są różne – przeważnie podłużne 🙂 . Producenci przewidują kilkadziesiąt/kilkaset rodzajów lin, które różnią się między sobą składem, rodzajem materiału z jakiego są wykonane, przeznaczeniem i rozciągliwością. Przytoczymy najbardziej popularne rodzaje lin.

Lina polipropylenowa pleciona 16 oplotowa z rdzeniem.

Oplot jedwab polipropylenowy na rdzeniu o tym samym materiale i układzie równoległym. Składa się z 16 oplotów. Nie chłonie wody i jest odporna na działanie substancji chemicznych, organicznych oraz ustabilizowana na promienie UV. Średnica liny od 2 milimetrów i wytrzymałość do 82 KG, a maksymalna średnica liny do 25 milimetrów o wytrzymałości prawie 3,8 tony.

Lina rozruchowa

Wykonana w całości z polimidu, pleciona o bardzo dużym zagęszczeniu splotów. Najwyższa odporność na naprężenia oraz rozwłóknianie przy niskiej rozciągliwości. Występuje w dwóch rozmiarach 3,4 mm oraz 5 mm o odpowiednich wytrzymałościach 115 i 244 kilogramy.

Lina elastyczna

Charakteryzuje się mniejszą nośnością, ale większą rozciągliwością. 20% stanowi oplot z jedwabiu polipropylenowego, a 80% to rdzeń z równolegle ułożonej gumy elastycznej. Splot 16 oplotów daje rozciągliwość do 70%. Średnica występowania od 4 do 12 mm, analogicznie wytrzymałość od 50 kg do 220.

Lina jutowa

Wykonane z juty, skręconej z 3 żył. Czym się wyróżnia? Jest w pełni naturalna, pochodzenia roślinnego. Barwa może nie zachwyca, ale jest w pełni zgodna z naturą. Pomimo swojej delikatności w dotyku, ma sporą wytrzymałość. Występuje w naszym sklepie w rozmiarach od 6 do 70 milimetrów o wytrzymałości, zależnie od średnicy, od 180 do 3600 kilogramów.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz