ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Różnice między śrubami zwykłymi, a ocynkowanymi

śruby-ocynkowane-czarne

Możemy wyróżnić kilka rodzajów powłok, którymi kryte są stalowe śruby lub materiały z jakich zostały wykonane – zwykłe stalowe (czarne, ocynkowane oraz nierdzewne (A2) i kwasoodporne (A4)

Śruby „czarne”, olejowane, nie ocynkowane

Śruby metalowe bez żadnej powłoki ochronnej. Najczęściej są pokryte warstwą oleju, która chroni je przed bardzo szybką korozją, możliwej nawet w ciągu doby. Jakie zastosowanie mają śruby nieocynkowane? Przede wszystkim w konstrukcjach, które będą malowane zaraz po złożeniu. Czy ktoś Wam wspominał, że śruby ocynkowane ciężko się maluje, bo farba/lakier zwyczajnie się łuszczy? Dlatego w konstrukcjach stalowych skręcanych, stosuje się zwykłe, czarne śruby by szybko móc je pomalować/zakonserwować odpowiednią chemią. Drugą ważną i przydatną informacją jest, że śruby bez ocynku da się bezproblemowo spawać. Nie będzie żadnej trudności w dospawaniu innych części według potrzeb. Jak mawia Pan Daniel:

wszystko ma swoje plusy i minusy, to że coś nie jest zabezpieczone przed panującymi warunkami i może szybko skorodować, nie znaczy że jest najgorsze, po prostu jest przeznaczone do innych celów.

Śruby ocynkowane

Ocynkowane elementy złączne są nazwijmy to „srebrnego” koloru, który nadaje mu zwykły ocynk. Ocynkowane śruby są droższe, ale odporne na różne czynniki np. korozje. Jeśli nie chcecie malować konstrukcji, ale chcecie by śruba, nakrętka, wkręt itp. wyglądała ładniej i była bardziej odporna na warunki atmosferyczne, zainwestujcie w elementy ocynkowane. Ocynkowane elementy złączne także stosujemy w elektronice. Na zamówienie oprócz asortymentu ocynkowanego galwanicznie mamy także śruby w ocynku ogniotrwałym do specjalnego użytku (ponieważ są rzadkością ściągamy je na zamówienie). Ocynkowanych elementów się nie spawa, ze względu na wydzielające się trujące gazy.

3.7/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz