ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Czym charakteryzuje się stal narzędziowa?

Czym charakteryzuje się stal narzędziowa?

Czynnikiem mającym największy wpływ na jakość narzędzi, jest oczywiście rodzaj stali, z którego zostały wykonane. Biorąc pod uwagę ogromne obciążenia eksploatacyjne, do produkcji konkretnych wyrobów można wykorzystać jedynie odpowiednie stopy. Co zatem wyróżnia stal narzędziową?

Stal narzędziowa, czyli co?

Jeżeli mielibyśmy skupić się na wyznacznikach definicyjnych, to stal tego typu przeznaczona jest do wyrobu narzędzi, obróbki, a także przetwarzania poszczególnych materiałów. Stopy tego typu charakteryzują się przede wszystkim znacznie lepszymi parametrami w zakresie odporności na ścieranie oraz wyraźnie większym współczynnikiem twardości. Te wyjątkowe cechy stali osiąga się głównie poprzez wysoką zawartość węgla. Istotną rolę odgrywają także tzw. dodatki stopowe.

W zależności od przeznaczenia narzędzi spotkać można się m.in. z wolframem, molibdenem oraz tytanem. Dla ułatwienia procesów produkcyjnych stal narzędziowa została podzielona przez specjalistów na 4 główne kategorie. Osoby zainteresowane zakupem najwyższej jakości wyrobów mają do swojej dyspozycji m.in. stale stopowe, niestopowe, stopowe do pracy na gorąco oraz szybkotnące. Informacje dotyczące użytego do produkcji metalu dostępne są bezpośrednio u sprzedawców oraz u przedstawicieli handlowych.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz