ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Czym różnią się wkręty do metalu i drewna?

Czym różnią się wkręty do metalu i drewna?

Remont domu czy mieszkania wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów oraz dopasowanych do nich systemów mocowania. Do najpopularniejszych zaliczają się wkręty, które możesz łatwo umieścić we wskazanym miejscu, a jednocześnie – dzięki gwintowaniu – dobrze utrzymują się w drewnie czy metalu. Za ich pomocą można łączyć i przytwierdzać różne materiały. Każdy z nich jednak wymaga innego typu wkrętów.

Jak rozróżnić wkręty do drewna i metalu?

Różnice pomiędzy tymi dwoma typami wkrętów wynikają ze struktury materiałów. Drewno jest miękkie, podatne na wykruszanie i wycieranie. Dlatego wkręt powinien być w nim mocno zakotwiczony. Z kolei łączenie cienkich blach wymaga stosowania krótkich blachowkrętów z płaskimi główkami. Inne są też gwinty:

  • wkręty do drewna mają duże skok i głębokość gwintu oraz cienki rdzeń. Przy większej długości są wyposażone w gwint niepełny, umieszczony na części rdzenia,
  • wkręty do metalu mają mały skok gwintu i regularny, walcowaty trzon.

Umieszczenie wkrętów do metalu w materiale najczęściej wymaga wykonania otworu za pomocą wiertarki lub innego narzędzia. Natomiast stożkowate i ostro zakończone wkręty do drewna łatwo wchodzą w materiał przy wykorzystaniu śrubokrętu.

4.8/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz