Remont domu czy mieszkania wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów oraz dopasowanych do nich systemów mocowania. Do najpopularniejszych zaliczają się wkręty, które możesz łatwo umieścić we wskazanym miejscu, a jednocześnie – dzięki gwintowaniu – dobrze utrzymują się w drewnie czy metalu. Za ich pomocą można łączyć i przytwierdzać różne materiały. Każdy z nich jednak wymaga innego typu wkrętów.
Jak rozróżnić wkręty do drewna i metalu?
Różnice pomiędzy tymi dwoma typami wkrętów wynikają ze struktury materiałów. Drewno jest miękkie, podatne na wykruszanie i wycieranie. Dlatego wkręt powinien być w nim mocno zakotwiczony. Z kolei łączenie cienkich blach wymaga stosowania krótkich blachowkrętów z płaskimi główkami. Inne są też gwinty:
- wkręty do drewna mają duże skok i głębokość gwintu oraz cienki rdzeń. Przy większej długości są wyposażone w gwint niepełny, umieszczony na części rdzenia,
- wkręty do metalu mają mały skok gwintu i regularny, walcowaty trzon.
Umieszczenie wkrętów do metalu w materiale najczęściej wymaga wykonania otworu za pomocą wiertarki lub innego narzędzia. Natomiast stożkowate i ostro zakończone wkręty do drewna łatwo wchodzą w materiał przy wykorzystaniu śrubokrętu.