ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Co to są elementy złączne?

elementy złączne

Elementy złączne to elementy mechaniczne, które służą do połączenia różnych elementów konstrukcyjnych, w celu tworzenia złożonych struktur. Są one powszechnie wykorzystywane w budownictwie, motoryzacji, lotnictwie, przemyśle maszynowym, a także w wielu innych branżach.

Co zaliczamy do elementów złącznych?

  1. Śruby – to elementy złączne składające się z gwintowanej prętowej części oraz nakrętki. Śruby są jednym z najpopularniejszych elementów złącznych, wykorzystywanych do łączenia elementów konstrukcyjnych, w tym płyt, profili, belek, itp. Śruby występują w różnych rozmiarach i klasach wytrzymałości, a ich gwintowanie może mieć różną formę, np. metryczną, calową, zewnętrzną, wewnętrzną, itp.
  2. Nakrętki – to elementy złączne, które są używane w połączeniu ze śrubami, aby utrzymać je w odpowiednim miejscu i umożliwić regulację naprężenia. Nakrętki występują w różnych rozmiarach i kształtach, np. sześciokątne, okrągłe, kwadratowe, itp. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. stali nierdzewnej, stopów metali, tworzyw sztucznych, itp.
  3. Kołki – to elementy złączne, które służą do utrzymywania połączenia wzdłuż osi. Kołki są zwykle używane do łączenia elementów konstrukcyjnych, takich jak blachy, profile lub rury. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium, mosiądz, itp. Istnieją różne rodzaje kołków, np. kołki tłoczone, z przetłoczeniami, rozporowe, itp.
  4. Nitonakrętki – to elementy złączne, które służą do utrzymywania połączenia w przypadku braku możliwości zastosowania śrub. Nitonakrętki składają się z nakrętki oraz kołka rozprężnego, który umożliwia utrzymanie połączenia. Nitonakrętki są zwykle stosowane w połączeniach jednostronnych, np. przy mocowaniu płyt do ram.
  5. Sworznie – to elementy złączne, które służą do połączenia elementów, które wymagają ruchu wzdłuż osi. Sworznie są zwykle stosowane w przypadku połączeń, które wymagają regulacji, np. w maszynach i urządzeniach. Sworznie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, mosiądz
5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz