ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Jak poprawnie mierzyć śruby (przedmioty), używając suwmiarki?

suwmiarka-stal-mat

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu, urządzenie stare jak świat, proste jak budowa cepa, a chyba wiele osób się go boi i woli mierzyć „na oko” lub linijką. Tym narzędziem jest stara, niezawodna suwmiarka.

Jak poprawnie używać suwmiarki

pomiar-sruby
pomiar-sruby

Suwmiarki to zazwyczaj ok 20 cm narzędzie ręczne, zależnie od modelu jest wyskalowana w calach i centymetrach. Jak mierzymy szerokość i długość śruby? Umieszczamy przedmiot jaki chcemy zmierzyć tak jak na zdjęciu obok, miedzy dwoma „szczękami” i zaciskamy tak by nie było luzu, ale też materiał się nie odkształcał. Gdy złapiemy nasz przedmiot, patrzymy na skalę. Pierwsza kreska na ruchomej skali wskazuje grubość/wysokość np. jeśli pierwsza kreska zaczyna się na 8 milimetrach skali na nieruchomej części, wtedy przedmiot ma wymiar 8 milimetrów. Gdyby kreska zaczynała się np. na 3 cm, wtedy śruba ma długość 30 milimetrów.

dlugosc-sruby
dlugosc-sruby

Ruchomy element jest wyskalowany w celu obliczenia wymiarów z dokładnością do części dziesiętnych milimetra. Wtedy np. jeśli skala zaczyna się między 8 a 9 milimetrem wiemy ze ma osiem milimetrów i trochę. Pierwsza kreska na ruchomej skali, która pokrywa się idealnie z kreską na nieruchomej skali, wskazuje części dziesiętne milimetra, np. w tym wypadku była to 6 kreska więc mieliśmy 8,6 milimetra.

Jakie wymiary mogę zmierzyć suwmiarką?

Suwmiarka jest wyposażona nie tyko w „szczypce” dzięki którym możemy zmierzyć zewnętrzny wymiar obiektu. Po przeciwnej stronie ma „różki”, którymi bez problemu zmierzymy średnicę otworu lub inny wymiar wewnętrzny obiektu. Dzięki wysuwanemu bolcowi jest też możliwość zmierzenia w prosty sposób głębokości. Zasada działania jest identyczna, porównujemy 2 skale ze sobą – statyczną i ruchomą i na ich podstawie określamy wymiar. Jest także do kupienia u nas w sklepie coś co ułatwi każdemu mierzenie rozmiarów śrub i innych elementów złącznych. Jest to suwmiarka elektroniczna, którą widać na zdjęciach poniżej. Mierzy ona dokładną wartość automatycznie, natychmiast po umieszczeniu przedmiotu. Którą suwmiarkę wybierzesz, zależy tylko od Ciebie, oba modele są dostępne w Stal-Mat.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz