ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Elementy złączne – jakie wyróżniamy?

elementy-złączne

Przeróżne śruby, nakrętki, wkręty, nity to tylko pewne przykłady elementów złącznych, z którymi mamy często do czynienia. Dzieje się tak podczas mniejszych i większych remontów. Dlatego nie tylko prawdziwi fachowcy muszą zaopatrzyć się w takie elementy złączne. Ale również amatorzy, którzy co pewien czas przeprowadzają pewne naprawy w domu bądź poza nim.

Artykuły złączne są wykorzystywane nie tylko podczas remontów i pewnych napraw, ale również znajdują szerokie zastosowanie w rynku motoryzacyjnym, przemysłowym i budowlanym. Jakie są jednak rodzaje takich elementów złącznych i kiedy mogą się nam one przydać. Właśnie na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Wkręty

Wkręty stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów złącznych. Gdyby przyjrzeć się ich budowie, to widać, że posiadają gwintowany trzon i łeb z nacięciem. Wyróżniamy wkręty ze względu na ich zastosowanie: wkręty do metalu, wkręty do drewna, wkręty do płyt kartonowo-gipsowych.

  1. Za pomocą wkrętów do drewna jesteśmy w stanie łączyć ze sobą materiały drewnopochodne(np. metalowe zawiasy do drzwi). Posłużą nam one do montażu w miękkich i grubszych materiałach. Dzielimy wkręty drewniane na: konfirmanty(wkręty z sześciokątnym i płaskim wgłębieniem), euro-wkręty(stożkowe, podsadzane i krótkie z płaskim).
  2. Wkręty do metalu stosujemy najczęściej jako blachowkręty. Dzielimy je na: wkręty stożkowe, wkręty walcowe i wkręty podkładowe.
  3. Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych różnią się innym kolorem, ponieważ są fosforowane na czarno.

Śruby, podkładki i nakrętki

To również jedne z powszechnie stosowany elementów złącznych. Dostępne są w różnych wymiarach i rodzajach. Na przykład dzielimy je ze względu na długość, rodzaj trzpienia, kształt łba, zakończenie i średnicę.

  • Trzpienie dzielą się na: wgłębione, stożkowe i płaskie.
  • Łeb śruby może być: grzybkowy, walcowy, kulisty i sześciokątny.
  • Zakończenie śruby może być: zbliżone do średnicy, pasowane, równy średnicy gwintu.

 

Nakrętki stanowią ważne łączniki w połączeniach śrubowych. Dzięki nim udaje się połączyć 2 przedmioty za pomocą śruby. I jeśli zajdzie taka potrzeba, to rozkręcenie takich elementów nie będzie stanowić żadnej trudności. Nakrętki wyglądem przypominają pierścień nakręcany na trzon śruby. Wyróżniamy nakrętki o kilku rodzajach gwintów, z przeznaczeniem do określonego rodzaju śruby.

Podobne zastosowanie posiadają podkładki produkowane ze stali zwykłej i ocynkowanej. Ich główne zadanie to izolacja nakrętki od łączonego materiału i zabezpieczenie przed odkręcaniem. Mogą one także zwiększyć powierzchnię nacisku na materiał. Wyróżnia się podkładki: zwykłe, wyrównujące i zabezpieczone przed odkręcaniem.

Najlepsze na rynku metalicznym okazują się elementy złączne odporne na korozję, czyli zabezpieczone powłoką galwaniczną.

Inne elementy złączne:

Elementy złączne w branży hydraulicznej – Hydraulicy często korzystają podczas swojej pracy z wielu elementów złącznych, takich jak: sworznie, kołki i opaski zaciskowe.

Elementy złączne wykorzystywane w budownictwie – podczas podwieszania systemów wentylacji wykorzystuje się pręty gwintowane oraz stalowe kotwy.

Pozostałe elementy złączne – zawleczki, nitonakrętki i nity.

Jakie elementy złączne wybrać?

Powyższe elementy złączne to nie wszystkie, które są dostępne. Jest ich jeszcze wiele innych, ze względu na rozwój przemysłu i rozwój technologii. Podczas remontu możemy zastanawiać się, jakie elementy złączne okażą się najbardziej przydatne. Oto kilka parametrów elementów złącznych, którym warto się przyjrzeć.

Elementy złączne – ważne parametry:

  • klasa wytrzymałości – wyróżnia się 10 klas wytrzymałości i 2 oznaczenia. Pierwsze dotyczy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. Natomiast drugie oznaczenie klasy wytrzymałości określa stosunek granicy plastyczność ido wytrzymałości na rozciąganie.
  • materiał – w zależności od przeznaczenia danych elementów.
  • powłoka zabezpieczająca – najlepiej, gdy elementy złączne są zabezpieczone przed korozją(np. ocynkowane galwanicznie)
  • producent – warto postawić na wieloletnich, sprawdzonych i rzetelnych producentów elementów złącznych. Takich, którzy chętnie dzielą się dokładnymi informacjami na temat wszystkich produktów(ukazują norny PN, ISO, DIN itp.).

 

Elementy złączne odgrywają często istotne znaczenie, dlatego wybór ich odpowiedniej jakości i trwałości mocowania powinien być dla nas bardzo ważny.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz