ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Jakie wyróżniamy kołki i kotwy do montażu?

kołki-i-kotwy

Kołki i kotwy to ważne elementy wykorzystywane do różnych zadań w budownictwie, przemyśle, rynku motoryzacyjny i podczas remontów. Okazuje się jednak, że występują różne kotwy i kołki. Które z nich powinniśmy wybrać do konkretnych zadań? I jak należy je dokładnie mocować? To wszystko postaramy się wyjaśnić poniżej!

Kołki rozporowe

Najczęściej spotykane kołki u fachowców i majsterkowiczów. Dzięki nim udaje się realizować różne prace gospodarskie i ważne remonty. Zostały zaprojektowane przez Johna Rawlingsa w roku 1911. Kołki rozporowe używa się w celu skutecznego osadzania śrub, wkrętów i bolców w ścianach, posadzkach i wielu innych powierzchniach(np. z cegły, gipsu i cementu). Znane są jako rozporowe, ponieważ podczas wkręcania do nich śruby lub wkrętu czy wciskania bolca, dochodzi do rozpierania się kołka w otworze. Takie łączenie jest solidne i trwałe na długie lata.

Wyróżniamy kołki rozporowe w zależności od ich przeznaczenia: kołki do płyt gipsowych, kołki do pustaków, kołki do cegły, klinkieru czy kamienia. Takie kołki dzielą się także ze względu na stosowane do nich wkręty. Najczęściej wykorzystuje się do kołków rozporowych wkręty z sześciokątnym łbem oraz wkręty z hakiem. Kolejna cecha kołków rozporowych to długość strefy rozporu. Dostępne są kołki o dłuższej i krótszej strefie rozporowej. Dzięki temu pasują do cienkich i grubszych ścian.

Kotwy mechaniczne

Kotwy mechaniczne stanowią ważne łączniki wykonana ze stali. Szczególnie stosowane w podłożach pełnych (np. beton). Cechują się dużą wytrzymałością, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku dużych i bardzo dużych obciążeń. Takie kotwy w podłożu stosuje się na podstawie opasek lub tulei. Stabilność zapewnia jeszcze siła tarcia pojawiająca się między elementem rozprężnym, a ścianą otworu. Wyróżnia się wiele takich kotew mechanicznych. Bardzo wygodne podczas montażu(przy zastosowaniu zwykłego młotka) są kotwy tulejowe.

Kotwy wklejane

Kotwy wklejane, jak sama nazwa wskazuje, nie są mocowane mechanicznie. Wkręt, pręt, śrubę czy inny stalowy element mocuje się na podstawie masy żywicznej. Występuje ono między podłożem, a stalowym elementem, który powinien być w nim zatopiony.

Podobne działanie ma wiązanie kształtowe. Polega na zastosowanie wysychającej żywicy, która staje się twarda w otaczającym ją podłożu, także w betonowym. Pozwala na wypełnienie wszelkich nieregularności podłoża. I to gwarantuje uzyskanie wytrzymałego połączenia z elementem stalowym. Należy jednak zadbać tutaj o dokładne wyczyszczenie podłoża.

Kotwy wklejane mocuje się na podstawie żywicy i utwardzaczy. Należy je zaaplikować za pomocą pistoletu, dyszy. Dochodzi do zmieszania żywicy z utwardzaczem. Dla kotwienia w materiałach z pustkami warto zastosować jeszcze specjalną tuleję siatkową, metalową bądź z tworzywa sztucznego. Chroni przed skutecznym wyciekaniem żywicy z otworu. Na początek czyścimy więc wywiercony otwór. Następnie dbamy o właściwe zmieszanie żywicy i utwardzacza do momentu uzyskania jednolitego koloru. Dopiero wtedy możemy przejść do ich zastosowania.

Jak mocuje się kołki, kotwy, wkręty i śruby?

Aby wykorzystać kołki i kotwy do ściany czy innej powierzchni, najpierw należy zacząć od TRASOWANIA. Polega to na wyznaczeniu miejsca wiercenia. Czasami należy przymierzyć mocowany przedmiot i zaznaczyć miejsca krzyżykami na wiercenie.

Kolejny etap to WIERCENIE, które należy przeprowadzić dokładnie i powoli. Można również wykorzystać odkurzasz w pobliżu otworu, aby usunąć nagromadzony pył. Za każdym razem głębokość otworu ustawiamy na 1 cm większą od długości kołka. Aby później skutecznie wykorzystać kołki i kotwy, nie można doprowadzić do rozbijania ścianek otworu przez odchylanie wiertarki podczas wiercenia. A gdy wiercimy w materiałach drobno-otworowych lub miękkich, to nie stosujemy funkcji udaru w wiertarce. Podczas wiercenia wybieramy wiertło o średnicy odpowiadającej rozmiarowi osadzanego kołka. Podczas wiercenia za pomocą diamentowego wiertła koronowego(podczas wiercenia twardych płytek gresowych), najlepiej zastosować deskę z otworem przyciśniętą do podłoża. Dzięki temu zapewnia się najlepsze poprowadzenie wiertła.

Trzeci etap to MOCOWANIE. Po odpowiednim wierceniu nie powinno być żadnych trudności. Podczas mocowania należy sprawdzić czy kołek wchodzi ciasto. Gdyby był za luźny, to można wykorzystać kołki o większej średnicy bądź użyć odpowiednią opaskę uszczelniającą. Gdy dokręcamy już śruby lub wkręty, to zawsze czynimy to z wyczuciem. Tak, aby nie zerwać gwintu i osłabić mocowania.

Takie mocowania kotew i kołków sprawi, że będą one stabilnie trzymać określony przedmiot. Warto o tym pamiętać podczas jakichkolwiek remontów. Dbają o to również specjaliści od montażu mebli na wymiar. To sprawia, że te meble są stabilne i bezpieczne dla wszystkich domowników.

 

4.3/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz