ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Czym się różnią tarcze do szlifierek kątowych?

tarcze do szlifierki kątowej

Tarcza tarczy nie równa? Czym się różnią tarcze, które możemy kupić do szlifierki kątowej. Pominiemy tutaj ceny, bo często jakość idzie wraz z ceną, np. od lat sprawdzone tarcze Nortona. Czasami warto wydać 5-6 zł za jedną tarczę, która swoją wytrzymałością wystarczy na więcej niż 8 tarcz za 1,5 zł. W tym porównaniu ominiemy też wielkość bo wiadomo ze 125 i 230 to są średnice tarcz do różnych szlifierek.

Tarcze do cięcia

Wiele osób kupuje standardowe tarcze 1,00 mm i używa ich tak naprawdę do każdej czynności. Czy robią to z nie wiedzy czy z oszczędności… nie wiemy, ale wiemy czym grozi i jak się może skończyć np. szlifowanie tarczą do cięcia. Tarcze do cięcia są cienkie, po to by stwarzać jak najmniejsze opory oraz aby jak najmniejszą ilość materiału „zabrać” podczas cięcia. Zwykła tarcza do metalu ma grubość jednego milimetra. Do sali nierdzewnej oraz twardszej stosuje się specjalne tarczki, przeważanie z dopiskiem INOX. Ich grubość jest wtedy zwiększona, zależnie od producenta od 1,25-1,6 mm. Jak wiemy, do metalu są najpopularniejsze, ale w ofercie są jeszcze np. tarcze diamentowe do betonu, kamienia, kostek brukowych itp. Maja one zupełnie inna budowę, bo całe są zrobione z metalu, a rant pokryty jest diamentowymi drobinkami.

Jakie są rodzaje tarcz tnących?

  • Tarcze proste do cięcia metalu – tzw. „zwykłe”, przeznaczone do cięcia zwykłych metalowych przedmiotów, prętów, blachy, profili itp.
  • Tarcze diamentowe do cięcia proste – mogą mieć różną budowę, przeważnie są „ponacinane”, aby lepiej odprowadzać wielkie ilości ciepła jakie wydzielają się przy tarciu. Używamy ich do cięcia: betonu, ceramiki, kostki brukowej, gresu, marmuru itp.
  • Tarcze do drewna – ząbkowane tarcze do cięcia wszelkiego rodzaju drewna.

Tarcze szlifierskie

Tak, są także tarcze szlifierskie, które jak sama nazwa wskazuje służą do szlifowania. To takie tarcze należy kupić gdy chcemy, np. oczyścić spawy, rdze z metalu, wyszlifować powierzchnie przed malowaniem. Tarcze do cięcia są cienkie, testowane i konstruowane na działanie sił „czołowych” a nie bocznych. Każdy boczny nacisk (tak, przy szlifowaniu cienką tarczą dokładamy boczne siły, do których tarcze nie są przystosowane) przy kilku-kilkunastu tysiącach obrotów może spowodować pęknięcie tarczy. Teraz należałoby sobie wyobrazić co się dzieje z kawałkami tarczy rozpędzonymi do kilkuset km/h. Jest kilka rodzajów tarcz szlifierskich, które przede wszystkim oprócz składu chemicznego materiału z którego są zbudowane, to przede wszystkim są dużo grubsze niż zwykłe tarcze. Dzięki temu mają zwiększoną odporność na siły boczne, nacisk boczny czy „uderzanie” o materiał.

Jakie są rodzaje tarcz szlifierskich?

  • Ściernice płaskie – grube, ciężkie ok. 2-3 cm grubości, często używane a maszynach ostrzących, szlifierkach stacjonarnych
  • Tarcza do szlifowania stali – budową przypomina tarcze do cięcia, jednak jest o wiele grubsza, zależnie od producenta od 2,5
    do 8 mm, dodatkowo w przeciwieństwie do tarcz płaskich, te są „wybrzuszone” przy mocowaniu, dzięki czemu inaczej rozkładają się siły
  • Tarcza listkowa – lamelkowa – ma budowę nałożonych na siebie listków papieru ściernego, jest ona uniwersalna do szlifowania metalu i drewna
  • Ściernica borazonowa – ma ciekawą budowę jak odwrócony talerz kuchenny, służy do ostrzenia pił taśmowych do cięcia drewna świeżego.
5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz