ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Nakrętka nakrętce nierówna. Jakiego rodzaju mamy nakrętki?

nakrętki

Wiele jest rodzajów śrub, które możemy wykorzystać zależnie od potrzeb. Mamy także wiele nakrętek, które mają różne zastosowanie.

Jakiego rodzaju mamy nakrętki?

Nakrętka jako element złączny może być dostosowana do Twoich potrzeb. W konstrukcjach stalowych możemy bez problemu wykorzystać zwykłą nakrętkę sześciokątną. Zazwyczaj nie ma tam problemów z dojściem do śruby i nakrętki. Czasem daje się drugą nakrętkę dla skontrowania i zabezpieczenia przed odkręceniem. Ale w domowym zaciszu, możemy tez używać wielu innych rodzajów nakrętek.

Nakrętki złączne (DIN 6334) to tak naprawdę bardzo wysokie zwykłe nakrętki sześciokątne. Dlaczego są długości 2-3 cm? Aby spokojnie z dwóch stron nakręcić pręt gwintowany i np. dwa odcinki metrowe, połączyć w dwumetrowy. Nakrętki samohamowne ( PN 82175, DIN 985, ISO 10511 ) dzięki swojej specyficznej budowie możemy je wykorzystać w trudno dostępnych miejscach oraz tam gdzie występują drgania. Jeśli nie ma miejsca na naprawę i poprawki, warto użyć samohamownej nakrętki, która dzięki plastykowej wkładce na gwincie powoduje zatrzymanie samoistnego odkręcania. Tak samo w miejscach narażonych na drgania, wibracje itp.

Nakrętki kołpakowe (PN 82181, DIN 1587) to idealne rozwiązanie dla mocowania elementów w zabawkach dla dzieci, gdzie zapobiegamy zahaczeniu o śrubę. Można je też stosować przy delikatnych materiałach tj. tkaninach, aby zabezpieczały przed zahaczeniem i rozdarciem. Motylkowe ( PN 82439, DIN 315 ) możemy stosować wszędzie tam gdzie konstrukcja często jest montowana i demontowana lub nie ma podejścia pod klucz płaski. Nasadowym możemy dojść prawie w każde miejsce, ale dokręcenie zależy od wystającego gwintu, który może przyblokować klucz. Takie nakrętki można spokojnie dokręcić ręką. Nakrętki sześciokątne pominiemy, ponieważ jest najprostsza i stosowana powszechnie.

3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz