ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Koronawirus COVID-19 jak długo utrzymuje się na narzędziach?

Koronawirus COVID-19

Nie jest to publikacja naukowa, ale oparliśmy ten artykuł o kilka publikacji. Chcemy streścić Państwu informacje dotyczące przeżycia wirusa na powierzchniach nieorganicznych. Ponieważ większość naszego asortymentu jest złożona własnie z plastiku i metalu oraz sprzedajemy elementy złącze, chcemy uczulić na pewne rzeczy.

Jak długo wirus utrzymuje się powierzchniach plastikowych i metalowych?

Badania wykonane przez naukowców z National Institutes of Health, Princeton University i University of California w Los Angeles wskazują wyraźnie, że najważniejszym w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest częsta higiena. Mycie rąk, dezynfekcja czy stosowanie rękawiczek znacznie ogranicza jego rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Rząd Amerykański zlecił badania nad długością życia koronowirusa na przedmiotach, z których wynika, że na przedmiotach miedzianych (często wykorzystywanych w elektryce i elektronice) wirus utrzymuje się najkrócej, bo ok 3 godzin. Najdłużej wirus utrzymywał się na plastiku i stali nierdzewnej. Można było go tam znaleźć jeszcze 72 godziny po infekcji w przypadku polipropylenu i 48 godzin w przypadku stali. W przypadku kartonu COVID-19 utrzymywał się około doby.

Środki ostrożności

Od jutra (16.04.2020) wchodzi obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych, a także wchodząc do sklepów powinniśmy mieć założone rękawiczki. Dzięki temu odcinamy się od wszelakich powierzchni. Jeśli nie mamy rękawiczek, musimy pamiętać o częstym myciu rąk. Chyba najważniejsze, bo dotyczy rąk brudnych jak i tych w rękawiczkach, nie wolno dotykać twarzy, w szczególności ust, nosa i oczu. Koronawirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, dlatego jest najgroźniejszy gdy brudnymi dłońmi lub rękawiczkami sami dostarczamy go drapiąc się po nosie, tarciu oczu czy robieniu czegokolwiek przy ustach. W domu, w garażu itp. jeśli sami używamy narzędzi, raczej nie zaszkodzi nam brak dezynfekcji czy rękawiczki. Natomiast w przypadku, np. warsztatów samochodowych, gdzie tych samych narzędzi używa kilka osób lepiej stosować rękawiczki i maseczki lub/oraz dezynfekować narzędzia tak często jak to możliwe.

Czas epidemii to trudny czas dla wszystkich, także u nas są ograniczenia, ale za to można robić zakupy w sobotę. Damy radę 🙂 zachowajmy ostrożność ograniczmy kontakt i przeżyjemy 🙂 pozdrawiamy i zapraszamy! Więcej info na temat koronawirusa.

Dodaj komentarz