ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Gips budowlany i szpachlowy – Jakie są różnice?

Gips budowlany i szpachlowy - Jakie są różnice?

Najpopularniejszymi w pracach wykończeniowych, głównie ze względu na niską cenę, są gips budowlany i gips szpachlowy. Jakie są różnice? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i wyborze gipsu?

Gips budowlany

Gips budowlany jest bardzo szybkowiążący. Doskonale sprawdza się do wypełniania ubytków w ścianie, maskowania niedoskonałości na ścianach czy też często używany do „przytrzymywania” położonych przewodów elektrycznych itp. Po przygotowaniu mieszanki ma gładką i dość sztywną konsystencję. Główną zaletą jest krótki czas schnięcia. Od momentu nałożenia na ścianę nadaje się do dalszej obróbki w ciągu kilkunastu minut. Idealny do wygładzenia drobnych powierzchni przed malowaniem, tapetowaniem czy układaniem płytek (klej w ubytkach będzie miał dużo grubszą warstwę niż zalecane). Doskonale sprawdza się w remontach podczas uzupełniania drobnych ubytków. Nadaje się do szlifowania i można uzyskać równą i gładką powierzchnię. Jeśli zaczynamy remont, warto zakupić paczkę, przeważnie 2 kg za kilka złotych, a zawsze przyda się podczas kucia, osadzania puszek prądowych itp.

Gips szpachlowy

Gips szpachlowy powinien być stosowany jako pierwszy – bezpośrednio na podłoże, lub na już nałożone tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, beton itp. Gips szpachlowy z reguły wykorzystuje się do korygowania i precyzyjnego wyprowadzania kątów. Jego wytrzymałość jest większa niż gładzi i można nałożyć nawet do 6 mm warstwy na raz. Ponadto gips szpachlowy charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością, dlatego można łączyć małe elementy dekoracyjne z gipsu. Gdy wyschnie jest bardzo trwały, dlatego czasem ciężko się go szlifuje. Gipsy szpachlowe doskonale sprawdzają się w nierównościach, gdzie nakładając grubą warstwę można skrócić czas pracy

Czym się różni gips budowlany od szpachlowego?

Główne właściwości, które różnią te dwa gipsy to czas schnięcia (szybciej schnie budowlany) oraz przyczepność szpachlowy (dekoracyjny) schnie dłużej, ale łatwiej jest go modelować, poprawiać itd. Czasem służy też do łączenia dwóch elementów gipsowych, ze względu na swoją wysoką przyczepność i twardość.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz