ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Bit PH i PZ – różnice

Bit PH i PZ

Bit PH i PZ – każdy z nas z dzieciństwa pamięta głównie dwa rodzaje wkrętów – płaski i krzyżowy. Od tamtego czasu technika mocowań poszła znacznie do przodu i zmusiła wprowadzenie kolejnych rodzajów bitów, np. krzyżowy PH i PZ, sześciokątny, czworokątny, TORX® itp. W tym artykule chcielibyśmy się pochylić nad różnicą między PH i PZ.

Wgłębienie montażowe PH (Phillips)

Phillips-PH

Jest to standardowe zagłębienie krzyżowe – czyli pod kątem prostym. Wgłębienie jest pod kątem zbieżne u dołu. Jest to dużo lepsze połączenie niż proste, ponieważ inaczej rozkładają się siły użyte do przykręcenia a bit (śrubokręt) lepiej przylega do wkrętu. Pasują wszystkie uniwersalne końcówki śrubokrętów krzyżowych oraz nasadek. Tego typu wgłębienia odnajdziemy we wkrętach do drewna, metalu czy płyt gipsowo-kartonowych. Rozróżniamy tutaj 6 wymiarów bitów PH. PH00, Ph0, PH1 (2,5-3mm), PH2 (3,5-5mm), PH3 (6mm) i PH4 (8mm). Często mylone z PZ prowadzą do zniszczenia gniazda, uniemożliwiając tym samym przykręcenie i odkręcanie wkrętu.

Wgłębienie montażowe PZ (Pozidriv)

Phillips-PH

Jest to bardziej zaawansowany system bazujący na PH. Różnica jest spora: bity PZ posiadają dodatkowe boczne wgłębienia (nacięcia). Tworzą ją dwa krzyże (mniejszy i większy) przesunięte w stosunku do siebie o 45 stopni. Co one dają? Lepsze trzymanie się bitu (śrubokrętu) w gnieździe wkręta, dzięki czemu przenoszą większą siłę momentu obrotowego. Wykorzystywane do prac wymagających większego momentu obrotowego, np. prac stolarskich i ciesielskich. Wgłębienie PZ jest dużo bardziej stabilne niż PH, ale także źle dobrane prowadzi do zniszczenia gniazda lub śrubokrętu / wkrętu. Bardziej świadomi – dobierajmy odpowiednie bity i śrubokręty do odpowiednich wkrętów. Oprócz łatwiejszej pracy, nasze narzędzia wytrwają dłużej i posłużą nam przez lata. Zapraszamy do naszego sklepu Stal-Mat po rewelacyjne bity firmy WIHA.

4.9/5 - (69 votes)

Dodaj komentarz