ul. Gajowa 31, 85-087 Bydgoszcz | Czynne w tygodniu 8:00-16:00 i w soboty 8:00-12:00

Stal, beton, drewno…. Wiertła i ich rodzaje

Wiertła i ich rodzaje

To materiały które bez problemu pochłoną narzędzia marki Schmith. Wiertła, dłuta, otwornice, gwintowniki i narzynki o różnej konstrukcji i przeznaczeniu.

Wiertła do metalu

Wiertła do metalu wykonane są z szybkotnące stali HSS, zgodnej z normą DIN 338. Dzięki podwyższonej wartości wolframu węgla i wanadu, zachowuje elastyczność, odporność na pękanie, a także jest ostre nawet po wielokrotnym użyciu. W wersji PRO wzmocniony został rdzeń, dzięki czemu jest bardziej odporne na siły kinetyczne i przeznaczone do stopów metali lekko wzmocnionych. Najmocniejsze z tej serii TITANIUM PRO, szybkie i precyzyjne, pokryte warstwą azotku tytanu, który daje zwiększoną twardość i wytrzymałość. Powłoka tytanowa zmniejsza tez tarcie, a co za tym idzie wiertła się nie przegrzewają i są szybsze. Wiertła kobaltowe to takie, które w swoim stopie mają wysoką domieszkę kobaltu. Dzięki temu odporne są na bardzo wysokie temperatury – nawet 600°C. Specjalne żłobienia lepiej odprowadzają urobek przy odwiercie. Przeznaczone sa do wiercenia w stali kwasoodpornej i nierdzewnej, a także żaroodpornej i żeliwa o dużej wytrzymałości.

Wiertła widiowe do betonu

Wiertła widiowe to bilansowana mieszanka stali, dająca najbardziej optymalne właściwości ścieralne. Twardość i trwałość sprawiają, że są to idealne wiertła do betonu, muru, cegło. Można je używać z włączonym w wiertarce udarem lub bez. Wzmocnione wiertła widiowe mają domieszkę węglika spiekanego, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowuje swoje właściwości – bardziej ostre i odporne na skrawanie wiertło. Rdzeń wiertła wzmocniony kobaltem i wolframem, zapobiega pękaniu przy wierceniu w nawet najtwardszych materiałach.

Do większych otworów

Niektórzy stosują zasadę wyznaczenia okręgu otworu i później nawiercania otworów blisko siebie. Dzięki czemu możemy w nie nie do końca ładny sposób wytworzyć otwór o większej niż wiertło średnicy. Natomiast jeśli chcemy zrobić coś szybciej i dużo bardziej estetyczniej, zalecane jest stosowanie otwornic. Mogą być do drewna i metalu z odpowiednimi ząbkami lub diamentowe do betonu. Średnice sięgają kilku centymetrów, chyba ze bardziej profesjonalne to od kilkudziesięciu to kilku set centymetrów, ze specjalnym chłodzeniem cieczą. W ofercie sprzedażowej narzędzi ręcznych są także wszelkiego rodzaju dłuta. Różnią się grubością i kształtem końcówki robiącej bruzdy w betonie , drewnie itp. Znacznie przyspieszają pracę, sprawiając ze jest ona schludniejsza, dokładniejsza i nie meczy tak pracowników. Więcej o wiertłach dowiecie się na stronach naszych partnerów. Zapraszamy do Stal-Mat.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz